Cumhurbaşkanı Erdoğan Yeni Hükümet İçin Tarih Verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yeni Hükümet İçin Tarih Verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni hükümet sürecine ilişkin “Kongrenin yapılacağı pazar akşamı yeni başbakanı görevlendirip, süratle kabinesini oluşturma imkanını verelim istiyorum” dedi.
Bu haber 2016-05-20 14:28:19 eklenmiştir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam “Gençlerle Büyük Buluşma” programında gündeme ilişkin çarpıcı mesajlar verdi. Binali Yıldırım’ın adaylığı ve AK Parti kongresine ilişkin Erdoğan, “Görünen o temayül tek adayla gitme istikametinde. O da yüzde 81-82 oranında bir bütünleşmeyi gösteriyor. Pazar akşamı artık gerek partimizin diyeceğim çünkü kurucu genel başkanı olduğum için bunu söyleyebiliyorum, genel başbakanı belli olacaktır. ‘Başbakan kim olacak?’ sorusunun cevabı da tabii o gün öyle zannediyorum ki Başbakanımız Ahmet Bey istifasını verecektir. Ben de geciktirmeyi düşünmüyorum,  hemen o gece yeni başbakanı görevlendirip, süratle kabinesini oluşturma imkanını verelim istiyorum” dedi.      

DOKUNULMAZLIK

Erdoğan, dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişikliği teklifinin Meclis’te oylamasına ilişkin bir soruya “Bir taraftan diyorlar ki ‘hodri meydan’. ‘Hodri meydan’ diyorsanız o zaman açın önünü, gitsin yargıya, hepsi yargılansın. Burada kaçmanın bir anlamı yok. Bugün yargılanmasan yarın milletvekilliği bittiği anda gene yargılanacak. Bu işten kaçış yok, şimdi yargılan, hiç olmazsa TBMM’nin başına dert olmayın” yanıtını verdi. 

NEDEN BAŞKANLIK?

Başkanlık Sistemi’nin çok çok geçmişe dayanan bir yaklaşım olduğunu anlatan Erdoğan “Dünyada G20 ülkelerinin yarıdan fazlası başkanlıkla yönetiliyor. Acaba niye. Demek ki başkanlık sisteminin getirisi götürüsünden daha fazla. Başkanlık sistemi olduğu zaman yatırımlar 2’ye katlanmaz, 3’e katlanmaz, Allah’ın izni ile sınırsız gider, yeter ki vasıflı yöneticilerin elinde olsun, yeter ki dürüst yöneticilerin elinde olsun” diye konuştu.

Yeni anayasa konusunda ise Erdoğan “Darbe Anayasasıyla bir yere varılamayacağını, üzerinde ittifak hasıl olduğu için talep etik. Bu halk, niçin darbe anayası ile yönetilsin ki. Kendi iradesi var. ‘Siz darbe anayasına layıksınız’ diyen bir anlayış var” dedi.

OPERASYON SÜRECEK

Terör nedeniyle evleri zarar görenlere “Evlerini tamir etmesinler. Bu yapıları biz yıkalım ve yeniden inşa edelim. Ondan sonra yeni evlerine gelsinler” çağrısı yapan Erdoğan, “Bazı enteller operasyonlarımıza laf söylemeye kalkıyor. Terör bitmeden operasyonlar bitmeyecek” mesajı verdi. Erdoğan, vizeler konusunda ise AB’yi ikiyüzlü davranmakla eleştirdi.

SPOR YAPIYORUM SAĞLIĞIM GAYET İYİ

- Erdoğan, “Sağlık durumunuz nasıl, spor yapıyor musunuz?” sorusuna “Gayet iyi. haftada bazen iki bazen üç sabahları kapalı ve açık spor yapıyorum. Bu sporumda koşu, basket, futbol, ağırlık çalışmaları var. Arkadaşlarımla beraber spora devam ediriyoruz. Mevsim de elverişli. Kilomu da korumaya çalışıyorum. Kilom 95. Biraz daha indireceğim. Boyum da 1.85” yanıtını verdi.

- Beşiktaş’ın şampiyonluğunu da kutlayan Cumhurbaşkanı, “Beşiktaş hep deplasmanda oynadı ama performansıyla hep ‘bu maçı alacağız’ mesajı verdi. Tebrik ediyorum” dedi.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer TÜRKİYE haberleri

 

En çok okunanlar

Arşiv Arama
- -
Anket
Olay25.com Erzurum'un İnternet Gazetesi
© Copyright 2017. Tüm haklari saklidir.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
LİNKLER